Nem ordíthat az út végéig az én kedvencem
Amikor vidékre megyünk rokonlátogatásra, a hosszú úton szívesen hallgatunk zenét, ha pedig nyaralni indulunk, akár a Balcsira, akár a tengerpartra, mindig viszünk magunkkal CD-ket.
Három kisgyerek mellett, viszont nem mindig engedhetjük meg magunknak, hogy a mi felnőtt kedvenceinket hallgassuk, több órán keresztül, legyen az akár valami rockbanda, vagy Andrea Bocelli. Rengeteg színvonalas magyar, gyerekeknek játszó zenekar létezik ma már: a sokakat megosztó munkásságú Alma és Hahó zenekaroktól a Kolomposon át a már szinte intézményesült Gryllus Vilmosig, és persze bármikor fordulhatunk a régi nagy kedvencekhez is, de ha őszinte vagyok, engem mindezek nem kötnek le. Szívesen meghallgatom egyszer-kétszer, de ha azt kérdezi a középső csemete: "anya te melyik CD-t szeretnéd?", nem ezek közül választanék. Hanem inkább az alábbiakból.
Bolba Éva és a JAZZterlánc: Gyerek a világ
Egyszer egy családi jegyet nyertem a koncertjükre, így ismertem meg őket. Bolba Éva a Hot Jazz Band-ben énekelt majd tíz éven keresztül, és két zenésztársával, Szili Róbert gitárossal és Bera Zsolt harsonással alakította meg a saját bandáját. Igazi, minőségi jazz zenét játszanak a gyerekek számára, de olyan módon, hogy azt a felnőttek is élvezni tudják. A CD-n is átjön Éva energikus karaktere, ami megmozgatja a kicsiket és nagyokat egyaránt. A szövegeik eredetiek, nem bugyuták, és kicsit sem „gyerekesek”, inkább gyerek közeliek. A kedvencem a Dalos szúnyog című dal, amelyhez egy picike hangszert, a kazút, más néven zúzolót használják. Azóta persze nekünk is be kellett szerezi egyet ebből a pár száz forintos hangszerből, mely a beledúdolt énekhangot változtatja meg. Igazából mindenki ismeri, aki csak egyszer is látott már részt a Ho-ho-ho horgászból, annak a főcím- (és sláger-) dalát is ezzel szólaltatják meg. Egy szó mint száz, minden jazzkedvelő anyukának, apukának, no meg persze gyereknek is csak ajánlani tudom a Gyerek a világ című albumukat.
Rutkai Bori: Pizsamátor
Rutkai Bori nemcsak énekesnő, aki maga írja a dalszövegeit, de festőművész, aki maga illusztrálja az albumait, műveit, és ő horgolja azokat a bábokat is, melyek a gyerekkoncertjeinek kihagyhatatlan kellékei. 2014-ben az év legjobb gyerekdal szövegírója, rendkívül sokszínű egyéniség (szó szerint!), és a felmenői között is számos színészt, drámaírót, báb- és gyerekjáték-készítőt találunk.
Zenekarával, a Rutkai Bori Bandával gyerekeknek szóló második albuma a Pizsamátor, mely még felszabadultabb, még magával ragadóbb, mint a Sárkányjárgány című első volt. Igazi házibuli-hangulatot teremt, amit nem lehet nem végigtáncolni, végigénekelni. Az összes dalból süt a napfény, a jókedv és az egyediség, ami nem valami cukormázas rózsaszín hab, hanem őszinte, vagányan különleges világ, ahol Rizibizi néni „lézer blézerben” nyomja a diszkóban hajnalig. A nyár nagy slágere nálunk a Laton-laton Balaton című szám, ahol a hableányok és a hablegények úszkálnak a Balaton tetején, hínárkoszorúval a fejükön.
Tarján Veronika és Mogyoró Kornél: Kuruttyoló Békakirály 1-2-3
Igaz, ezen a CD-n mesék is szerepelnek, mégis az egyik nagy kedvencünk, hiszen bebarangolhatjuk az egész világot általa, eljuthatunk Afrikába, Indiába, persze Magyarországra vagy Lappföldre is. A meséket és a dalokat Tarján Veronika színész, író adja elő és énekli, a CD zenei anyagát pedig Mogyoró Kornél ütőhangszeres szerezte. Mindketten az Apró Színház társulat tagjai, akik rajongva szeretik a békákat. Egyébként Veronika testvére, Vigyázó Zsófia illusztrálta a köteteket, és azt is érdemes tudni, hogy Veronika nagymamája, Varga Katalin - aki sajnos már nincs köztünk -, írta a Mosó Masa mosodáját és a Gőgös Gúnár Gedeont, melyen sokan felnőttünk (és amely amúgy Veronika újabb, Libabál című lemezén új életre is kel). Egyik kis verse, a (Víz, víz, víz című) lett a Békakirály-sorozat főcímdala. Mindhárom kötetben meséket is hallhatunk a különlegesen hangszerelt dalok mellett, melyeket Veronika olyan érzékletes előadással és átéléssel játszott el, mely messze túlmutat egy egyszerű felolvasáson. Így eshet meg az is, hogy a mesekönyvben leírt mesék nem szóról szóra ugyanazok, mint amit a CD-n hallhatunk.
Az egyes tájak szolgáltatják az ott élő népek meséit, és persze dalait, melyeket Veronika az adott nép nyelvén énekel el, a lappföldi kötet esetében éppen számiul. Ez persze a gyerekek számára nem akadály, hiszen annyira dallamosak, fülbemászóak, különlegesek ezek a dalok, hogy hazaérve, több óra múlva is azon kapjuk magunkat, hogy a dalokat dúdoljuk. Kornél egyébként nem csak a dalok átdolgozásában, a mesék zenei rendezésében és ütőhangszeres előadóként vett részt, hanem ő az, aki a mesék zenei aláfestését hangulatát adja, amitől azok különleges hangélményt nyújtanak. Nem utolsó sorban a CD-ken olyan különleges, az adott tájegységekre jellemző hangszerek is megszólalnak, mint a sansula, a didjeridoo, az esőbot, az óceándob, a kagylókürt, a kalabas (mely Afrikában is honos tökféle, melynek a belsejét kivájják, így készítenek pengetős hangszert belőle), vagy a kalimba (mely szintén kézben tartható, üreges-pengetős hangszer) és a djembe dob (mely eredetileg a nyugat-afrikai mande nép ütős hangszere volt). A szerzőpáros egyébként a Veronakizenekar alapítója is, mely bandának az első lemezén újra hallhatjuk a mesék zenei anyagát, sőt még több világzenét is.
Szalóki Ági: Körforgás
Már több gyerekeknek szóló CD is megjelent tőle, egyik tökéletesebb, mint a másik, de nekünk talán ez az (eddig legutolsó) tetszett a legjobban. Nemcsak azért, mert az énekesnő újabb kedvenc verseiből hallhatunk nem mindennapi válogatást, hanem azért is, mert a hozzá kapcsolódó kötetben három mese is tartozik hozzá Szabó T. Anna tollából, mintegy összefogva a dalokat. A Körforgás zenei anyagát - ahogy az előző lemezeken is - énekelt versek alkotják, többek között József Attila, Tamkó Sirató Károly, Szabó T. Anna, Erdős Virág, Jónás Tamás és Garaczi László költeményei. A CD-n nagyon sokféle stílus megszólal, hallhatunk népdalt, rockot, jazz-t, de altatót is. A legkisebb lányom kedvence például a tradicionális mali dal, a Pulaku feldolgozása, melyhez Jónás Tamás írt egy tavaszi hangulatú magyar szöveget: ilyenkor úgy énekelünk mindhárman, ahogyan csak a torkunkon kifér.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése