2016. május 27., péntek

10 „leg-leg parti” a magyar és világirodalomból – e-könyvben

10 „leg-leg parti” a magyar és világirodalomból - e-könyvben :-)
Íme a valaha papírra vetett 10 legnagyobb, legfurcsább, legérdekesebb, legföldöntúlibb összejövetel, vacsora, parti, császárok, királyok, grófok, vajdák, Istenek, démonok vagy éppen egy nyúl szervezésében:

1. Pompeius Trimalchio vacsorája

Sokak szerint a világirodalom leghíresebb vacsoráját Gaius Pompeius Trimalchio volt rabszolga tartotta, akiből a felszabadítása után Róma egyik leggazdagabba kereskedelmi hajóflottával rendelkező polgára lett. Biztosan hallottunk már a római tivornyákról, ahol akár napokig tartott az eszem-iszom és gyakran fajult más tevékenységbe is a dorbézolás. Nos, Petronius Satyriconjában is egy ilyen tipikus római eszem-iszomról olvashatunk és ez egy olyan hiteles és részletgazdag leírás aminek nincsen párja az ókori irodalomban. Ha ez nem lenne elég, a házigazda a vacsorán megtartotta saját temetésének főpróbáját is…
A Satyricon magyar fordítása letölthető a Magyar Elektronikus Könyvtárból, innen – formátum: PDF

2. Harcosok lakomája

A Skadináv mitológiában a legnagyobb hősök (viking harcosok) a Valhallába kerülnek. Ez az ő mennyországuk, égi palotájuk. Miután felkísérték őket a valkűrök (angyalok?) helyet foglalhatnak Odin csarnokában egy nagy asztalnál, ahol egészen a világ végéig (Ragnarök) folyik a mulatozás. Vaddisznó és mézbor kerülnek felszolgálásra, a vaddisznó minden éjjel újjászületik és megsül a mézbor pedig egy kecske tőgyéből származik, mely soha nem fogy ki. Mivel a világ vége nem jött még el, ez a lakoma az idők kezdete óta a mai napig tart…
A Valhalláról is szóló Edda énekek Tandori Dezső fordításában szintén a MEK-ből tölthető le – formátum: PDF

3. Csóri vajda felkészülése a nagy csatára

Egy magyar történelmi anekdota szerint, mikor a 16. században Nagyida várát ostromolta a habsburg sereg, a magyar katonák felismervén a hatalmas túlerővel szembeni reménytelen helyzetüket, elmenekültek a várból. Annak védelmét pedig az ott és a környéken lakó romákra bízták, azt hazudva nekik, hogy tartsanak ki egy 1–2 napig, amíg ők ellátmányt, több katonát és lőszert szerezve vissza nem térnek. Csóri vajda, a cigányok vezetője teljesen félreértelmezte a helyzetet és a cigányság felemelkedésének lehetőségét látta a vár uralmának átvételében, nagy ünneplésbe kezdett népével, a kevés megmaradt élelmet még aznap este elfogyasztották a puskaport pedig elpufogtatták. Arany János ebből a történetből az 1848-as szabadságharc utáni megtorlás éveiben írta meg kissé szatirikus hangvételű humoros vígeposzát, mely természetesen leginkább a szabadságharc bukása utáni évek lelkiállapotát tükrözi.
Arany János: A nagyidai cigányok – forrás MEK, formátumok: ePub és PRC

4. A maskarádé ahol mindenki meghal

Miközben a középkori Angliában emberek tömegeit pusztítja a pestis, Prospero herceg fittyet hányva a kórra, a veszélyre és emberek tízezreinek halálára, vakmerőségétől elvakultan hatalmas estélyt rendez udvartartásának és barátainak. A sorsát azonban senki nem kerülheti el. A Vörös halál (így hívták a pestist a középkorban) személyesen látogatja meg Prosperót az ünneplés közepette, és a résztvevők egymás után esnek össze holtan a hatalmas palota tánctermeiben. Edgar Ellen Poe klasszikusából számtalan, jobb és rosszabb horrorfilm feldolgozás született. Íme az eredeti novella.
Edgar Allan Poe: A vörös halál álarca, MEK, link, formátum: PDF

5. Mrs Leo Hunter álarcos villásreggelije

A viktoriánus Anglia egy vidéki partijának humoros és félig-meddig tényszerű leírása. Dickens nem csak szomorú történeteket tudott írni, egyik első művében vicces, de hű képet mutat a kor társadalmáról. A villásreggeli (inkább egy hatalmas nagy hacacáré) leírása helyzetkomikumival pedig már a Hyppolit, a lakáj magasságaiba emelkedik.
Charles Dickens: A Pickwick Klub, forrás MEK, formátum: PDF

6. Gróf Pongrácz István utolsó napja

Az egyik legjobb magyar Don Quijote-történet főszereplője különös és mondhatni örült életének alkonyán nagy lakomát rendez, a rákövetkező reggelen meghozzák az általa rendelt hatalmas és groteszk koporsót, melyben neki és lovának is be kell férnie. A lovat lelöveti majd felmegy a szobájába meghalni…
Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma – forrás: MEK, link – formátum: PDF

7. A Sátán gyülekezete Moszkvában

Amikor eljön az ördög Moszkvába, Woland a mágus személyében, egy kis lakást bérel melyben egy hatalmas estélyt szervez. A vendégsereg a pokolból érkezik (kárhozott lelkek, híres tömeggyilkosok, pszichopaták stb.) a Jazz zenekar tagjai majmok… A lakás rozzant ajtaján belépve egy trópusi dzsungelnek berendezett bálteremben találja magát a látogató, melynek közepén szökőkút van, amiben pezsgő csordogál. Bulgakov fő művét a világirodalom egyik legjobb regényének tartják, mely sok értelmezést ért már meg. A Sátán lidérces partijának leírása a mű egyik kulcsjelenete.
Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita – forrás: MEK, formátumok: ePub és PRC

8. A legőrültebb teaparti

A múlt századból eredő urbánus legendák szerint Alice története nem is egy gyereknek szóló mese, hanem egy LSD utazás hű leírása :-). Tény, hogy a délutáni őrült teapartinak (magyar fordításban Bolondok uzsonnája, 7. fejezet) – ahol a Kalapos, Április bolondja Nyúl és Alice beszélgetnek többek között az óráról ami a napokat és nem a perceket mutatja – nincsen párja a világirodalomban.
Carroll Lewis: Alice Csodaországban – forrás: MEK, formátum: prc

9. Álomesküvő

Emma Bovary talán egyetlen igazi öröme életében az esküvője volt… Flabuert fiatalkori regényének mindössze egy rövidke fejezete (I. rész, IV. fejezet) szól erről, de ez annyira pontosan és hűen írja le a korabeli francia vidéki (és tegyük hozzá azért: polgári) esküvőt, hogy mind a mai napig filmrendezők, más írok sőt, néha esküvőszervezők is fellapozzák a regény ezen oldalait.
Gustave Flaubert: Bováryné – a MEK-ből, formátumok: ePub és PRC

10. A legbolondosabb álarcosbál

Igazi klasszikus szerelmes történet, na jó, romantikus komédia:-). Egy álarcosbálon keveredik össze sok-sok szerelmi vallomás és házasságkérési ajánlat, mivel soha nem az van a maszk mögött akit a hősszerelmesek szeretnének, hogy legyen :-). Színházban is érdemes megnézni, már ha éppen adják és jók a színészek. Filmen mindenképpen, EZT a változatot!
William Shakespeare: Sok hűhó semmiért forrás: MEK, formátumok: ePub és PRC

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Anyák napi könyvajánló